• آخرین بروز رسانی : 1400/09/11

اخبار > مدیریت خون بیمار راهی برای اعتباربخشی بیمارستانها

 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیریت خون بیمار راهی برای اعتباربخشی بیمارستانها

درگفتگو با مسئول بخش مدیریت مصرف خون سازمان انتقال خون عنوان شدمسئول بخش مدیریت مصرف خون سازمان انتقال خون در یک گفتگوی اختصاصی به ضرورت مدیریت خون بیمار پرداخته و بر همراهی جراحان برای انجام این کار مهم و اثرگذار تاکید کرده است.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، مدیریت خون بیمار یکی از روش های مورد استفاده پزشکان در جهان است که با هدف کاهش زمان بستری بیماران و عوارض کمتر ناشی از تزریق خون به کار بسته می شود و در آن خون کمتری برای بیمار مصرف می شود.
 
 دکتر آزیتا چگینی مسئول بخش مدیریت مصرف خون سازمان انتقال خون ضمن بیان مطلب فوق افزود: در راستای مدیریت خون بیمار و در طول چهار سال گذشته، کنفرانس های آموزشی برای پزشکان و انجمن های مختلف همچون بیهوشی، قلب و زنان در کل کشور برگزار کردیم و طبق برنامه ریزی ها در همایش های هموویژیلانس نیز بخش ویژه ای را برای آموزش مدیریت خون بیمار قرار دادیم.
 
وی ادامه داد: مدیریت خون بیمار، مبتنی بر شواهد علمی و یک روش چند وجهی است که برای درمان هر بیمار، خاص اوست و همچنین در موارد جراحی و غیر جراحی قابل اجراست که سلامت بیمار را ارتقا بخشیده و خطرات ناشی از تزریق خون را کاهش می دهد که این نکته را هم باید اضافه کنم که خون خود بیمار همواره ارجحیت دارد.
 
دکتر آزیتا چگینی با تاکید بر اینکه در کشورهای دیگر برای شاخص اعتباربخشی بیمارستانها به مدیریت خون بیمار توجه جدی می شود، خاطرنشان کرد: مدیریت خون بیمار بر سه پایه استوار است. اول اینکه بهینه سازی توده گلبول قرمز انجام شود یعنی همیشه قبل از عمل جراحی، کم خونی بیمار تشخیص داده شود، بیماریهای زمینه ای که ایجاد آنمی می کند شناسایی شود، کمبود آهن رفع گردد، درمان صورت بگیرد و بعد از آن عمل انجام شود. دوم اینکه از دست دادن خون و خونریزی کاهش پیدا کند یعنی کارهایی که انجام می شود موجب حفظ خون بیمار شود به نحوی که یا از خون خود بیمار مصرف شود یا در حین عمل و بیهوشی، یک یا دو واحد خون بیمار دریافت و برای استفاده احتمالی ذخیره شود و یا خون محیط عمل را با دستگاههای خاص شستشو داده و به بیمار تزریق شود. و اصل سوم تحت کنترل درآوردن کم خونی و افزایش تحمل فیزیولوژیک بیمار است که در مدیریت خون بیمار، بهینه سازی وضعیت خون سازی بیمار بعد از عمل جراحی مد نظر است که با شروع داروهای بیمار، از عفونت جلوگیری شود و میزان اکسیژن هم افزایش یابد.
 
مسئول بخش مدیریت مصرف خون سازمان انتقال خون ادامه داد: هم اکنون در مرحله بررسی مدیریت خون در بیمارستانها هستیم ولی لازمه تاثیر گذاری مطلوب این است که 3 اصلی که اشاره کردیم توسط جراحان در قبل از عمل جراحی، حین عمل جراحی و پس از عمل جراحی انجام شود و تلاش داریم مثل کشورهای دیگر یکی از شاخص های اعتباربخشی بیمارستانها، مسئله مهم مدیریت خون بیمار باشد.
 
وی در پایان اضافه کرد: در نظر داریم یک بخش ویژه بر روی سایت سازمان انتقال خون را به بحث مدیریت مصرف خون اختصاص بدهیم و مجموعه مطالب آموزشی مرتبط را بارگزاری کنیم تا در دسترس سریع پزشکان و بیمارستانها باشد.
 


١٠:٣٠ - سه شنبه ٢ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ٢٢٨٣٦    /    تعداد نمایش : ٥خروج