• آخرین بروز رسانی : 1400/09/11

اخبار > گلایه مدیرعامل سازمان انتقال خون از بی توجهی به این سازمان حیاتی

 


  چاپ        ارسال به دوست

گلایه مدیرعامل سازمان انتقال خون از بی توجهی به این سازمان حیاتی


چهل و یکمین اجلاس مدیران کل انتقال خون سراسر کشور با موضوع بررسی مشکلات پیش روی شاخص های اهدای خون برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، دکتر پیمان عشقی با اشاره به اینکه جلسات هم اندیشی مدیران یک فرصت مغتنمی است برای تصمیم گیری هایی که به حل مشکلات کمک می کند، خاطرنشان کرد: شیوع ویروس کرونا باعث شد ما بیش از همیشه متوجه شویم که شاخص های اهدای خون چه از نظر کیفیت و چه کمیت در معرض تهدید قرار دارد و البته این روند شیب نزولی را سالهاست که شاهد هستیم به طوری که از سال ۲۰۱۲ با ایستایی در شاخص ها روبرو شدیم و کار به جایی رسید که از سال ۲۰۱۶ کاهش شاخص اهدای خون نیز شروع شد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون در ادامه افزود: کمبود منابع مالی و امکانات بزرگترین مشکل سازمان است و این ها در حالی است که ۲۰۰ ردیف بلاتصدی را نیز از ما گرفتند و به سازمان اورژانس دادند، از درآمدهای اختصاصی هم فقط ۳۰ تا ۴۰ درصد آن را در اختیار ما گذاشتند و همچنین برخی عملکردها باعث شد بودجه ما ذبح شود و هم اکنون با سختی های زیاد به دنبال احیای آن هستیم. نکته مهم دیگر این است که کارکنان انتقال خون به صورت دو شیفته و گاها ۳ شیفته در دوران کرونا مشغول به کار هستند اما هیچ وقت در امتیازات کرونایی، جایی را برای سازمان در نظر نگرفتند.
دکتر پیمان عشقی بعد از بیان آثار کمبود منابع مالی در روند پیشبرد امور سازمان انتقال خون، اظهار کرد: این کمبودها باعث کاهش مراکز ثابت و سیار اهدای خون در سراسر کشور شد و مردم هم دچار مشکلات عدیده ای شدند چون رفت و آمدها و هزینه های ناشی از آن، مراجعات مردمی را به سمت مراکز اهدای خون کاهش داد. به طور مثال ما در استان تهران، شهرهای پرجمعیت مثل اسلامشهر را داریم که از داشتن مرکز اهدای خون محر‌وم هستند و مردم این دو منطقه پر جمعیت برای حضور در مراکز اهدای خون تهران باید هزینه های رفت و آمد را متقبل شوند که خیلی ها به همین خاطر از حضور در صف داوطلبان اهدای خون محروم شدند.
وی افزود: بیشترین اهداکننده خون در بازه سنی ۳۶ تا ۴۵ سال قرار دارد و اگر این روند ادامه پیدا کند، شرایط در ۱۰ سال آینده سخت تر خواهد شد. این را وقتی در کنار کاهش مراجعه جوانان برای اهدای خون به دلیل تغییر سبک زندگی جوانان، تغییر انگیزه و نگاه جوانان می گذاریم، کاهش شاخص اهدای خون در سال‌های بعد را امری قطعی می دانیم که هم اکنون نیز آمارها نشان می دهد در ۱۰ سال گذشته، ۱۴ درصد سهم جوانان در کل اهدای خون به زیر ۱۰ درصد رسیده است و برای حل این مشکل باید تلاش بیشتری انجام شود. 
مدیرعامل سازمان انتقال خون یادآور شد: اخیرا در مشهد جلسه ای با همکاران داشتم که وقتی پیشنهادات ارائه می شد و ما می گفتیم که در ستاد این کار را جلو برده ایم، همکاران دلگرم می شدند که ما به فکر بوده ایم و بر همه مطالبات و مشکلات اشراف کامل داریم. 
دکتر پیمان عشقی در پاسخ به انتقادهای برخی رسانه ها به صحبت‌هایش در مورد حجامت متذکر شد: بنده بر اساس آمارهای مستند و دقیق اعلام کردم از جمع اهداکنندگان خون که تست های قطعی ابتلاء آنها مثل هپاتیت مثبت شده، ۸ درصد آنها در یک سال قبل حجامت انجام داده بودند. بعد برخی ها شروع به انتقاد با استفاده از ابزار دین کردند که باید به این منتقدین گفت به صرف اینکه شما می گویید حجامت یک کار اسلامی است، چرا پس یک روزی پیامبر گرامی اسلام با شمشیر به نبرد با کفار می رفت و امروز ما با موشک ها و پهپادها در مقابل دشمنان ایستادگی می کنیم. خب معلوم است که تغییرات علم و پیشرفت ها، رفتارها را هم تغییر خواهد داد.
وی در ادامه با گلایه از سختی های تحمیل شده بر سازمان انتقال خون، خاطرنشان کرد: من دوست دارم این حرفها به اطلاع افکار عمومی و مسئولین بالادستی برسد که منابع مالی و نیروی انسانی سازمان انتقال خون بسیار کم است. واقعا انتقال خون دیده نمی شود به نحوی که برای تامین اعتبار احداث یک مرکز اهدای خون، یک چهارم منابع مالی را دادند و بقیه آن با اصرار و پیگیری های زیاد ما گرفته شد. تا رسانه ها با ما همراه نباشد، شهرداری ها برای حمایت از ما که جزء مسئولیت های اجتماعی آنها می باشد کلاس بگذارند و مجلس شورای اسلامی وسط میدان برای کمک نیاید، هیچ وقت کار برای حل مشکلات سازمان انتقال خون جلو نمی رود.
دکتر پیمان عشقی افزود: در مراسم افتتاحیه مرکز اهدای خون سناباد در مشهد مقدس گفتم که این در شأن مشهد با عظمت نیست و باید به دنبال ساخت پالایشگاه بروید و در این راه، آستان قدس رضوی نیز باید پیشقدم شود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون در پایان صحبتهایش خاطرنشان کرد: راه حل مهم این است که در مجلس شورای اسلامی، فراکسیون انتقال خون تشکیل شود  و بالاخره باید این مشکلات را گفت و تصمیمات مهمی برای سازمان انتقال خون به عنوان یک سازمان حیاتی گرفته شود.

 


٠٨:٠٥ - شنبه ٢٩ آبان ١٤٠٠    /    عدد : ٢٢٧٧٠    /    تعداد نمایش : ٧خروج